Türkiye’de Kadın Kooperatifleri

Türkiye’de Kadın Kooperatifleri ilk olarak 1999 yılında kuruldu. Kadınlar tarafından kurulan küçük kooperatifler bugün gerçek anlamda fark yaratmaya devam ediyor.
Emek Araştırma Raporu‘nun TÜİK, OECD, EUROSTAT, AÇSHB verileri kullanılarak yaptığı araştırmada İşgücü içerisinde her 10 kadından yalnızca 3’ü çalışıyor.
1 Milyondan fazla kadın ise uzun sürelerde ve kayıt dışı çalıştırılıyor. Türkiye’de Erkekler, Kadınlardan yüzde 8 fazla kazanıyor.
Kadın kooperatifleri Sosyo-ekonomik bakımından önemli bir örgütlenme modeli olarak düşünülebilir.
2015 yılında Türkiye’de 101 kadın kooperatifinin deneyimine dayalı kapsamlı bir araştırma kadın kooperatiflerinin kurulma nedenlerini şöyle aktarıyor: (Duguid, Durutaş ve Wodzicki, 2015)
• Kadınlara iş sağlamak
• Kadınları sosyal açıdan güçlendirmek
• Kadınların ortak sorunlarına çözüm bulmak
• Çocuk bakım hizmetleri sağlamak (kreş)
• Ortakların örgütlenmesini ve güçlenmesini sağlamak
• Topluma hizmet sağlamak
• Topluma ürün sağlamak
Dayanışma günlerinde Kadın Emeğine Değer Veriyoruz diyen KEDV sayfasına göz atmanızı tavsiye ederim.
AskYeri.NET

AskYeri.NET

Etiketler:

Bu yazı toplamda 1123 kişi tarafından görüntülendi.

2 Yorumlar

  1. admin

    26 Temmuz 2020 at 03:46

    Yüreğine emeğine sağlık.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Biz Kimiz?

Dünya'nın dört bir yanından bağlanan binlerce aktif kullanıcımız ile sohbet odalarımızda ücretsiz bir şekilde sohbet edebilirsiniz. Birbirinden elit ve seviyeli insanların barındığı sohbet odalarımızda, sıkıcı ve yalnız geçirmiş olduğunuz zamanlarınızı unutturacak. Yeni insanlarla sohbet ederek, yeni arkadaşlıklar kuracaksınız ve sıkıcı olarak geçirmiş olduğunuz zamanları, daha keyifli ve dinamik bir şekilde geçireceksiniz. Siz kullanıcılarımız için kurmuş olduğumuz birbirinden farklı oyun kanalları ile aktif kullanıcılarımız ile yarışabilir ve en iyiler listesine adınızı yazdırın.

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

Askyeri.NET © 2019 Tüm Hakları Sakıldır.
omegla sohbet - gabile sohbet - bizimmekan