Hayvanlar Önce ALLAH’A Sonra Bize Emanettir
Hayvanlar Önce ALLAH’A Sonra Bize Emanettir

Enam Süresi 38 ayet: Yeryüzünde yürüyen bütün Hayvanlar ve kanatlarıyla ucan bütün kuşlar da ancak sizin gibi bir ümmettir. Biz kitap da hiç bir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet ( hepsi) toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecektir..

Bu ayet bize hayvanların hakkını açıkça anlatıyor. Her Müslüman hayatını yönlendirirken hayvanların hakkında gözetlemeyi de görevleri arasına almalıdır Rabbimiz Kuran’ı Kerimde zaten Yeryüzünü bütün canlılar için yarattığını dünyadaki canlıların onda hakkının olduğunu belirtmiş.

Peygamber efendimiz (S.a.v) Hayvanlara merhamet etmeyenin imanı olmaz buyuruyor Uhud savasına giderken kedi ve yavruları korkmasın diye başına nöbetçi koyan Peygamber efendimizden , Köpek ve yavruları zarar görmesin diye 3 bin kişilik Ordunun yolunu değiştiren Hz. Ömer’den…Günümüzde Hayvanlar ölsün diye Kampanya başlatan insan kimliği altında canlılar gördük her kim hayvanlara işkence ediyorsa Allah’ın bütün laneti üzerinde olsun. Bir resim görmüştüm çok etkisinde kalmıştım. Avcılık adına doğadaki hayvanları canice öldürenler kuş ya bir kuşun ne kadar eti olabilir? Karnını ne kadar doyurabilir ki? Sen onu yiyorsun ya onun yavruları ağaç tepesinde daha uçmayı bilmeyen yavrular ağzı açık şekilde ölüyorlar Yiyenler bir düşünsün bunu da, O yavrularının karnını doyurmak için yuvasından ayrıldı. Kurban olduğum Allah’ım zaten yememiz için bize helal kıldığı hayvanlar Yaratmış .Lütfen duyarlı olalım onlar bize Allah’ın emaneti .

Yazar : ÖyKü


Yazar: admin

Görüntüleme: 183 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 03 Temmuz 2024

Cevap bırakın